Akai Professional

Jako lider w branży od ponad 30 lat, Akai Professional od dawna znajduje się w czołówce urządzeń do produkcji muzyki elektronicznej. Chwyć najnowsze MPC, lub weź w swoje ręce ich niesamowity wybór kontrolerów – w każdym razie, spodoba Ci się to, co możesz zrobić ze sprzętem Akai.

Samplery Akai

Można śmiało powiedzieć, że współczesna muzyka elektroniczna zawdzięcza wiele ze swojej ewolucji samplerom Akai, które dominowały na rynku od dziesięcioleci. Sama linia MPC zmieniła rozwijający się ruch hip-hopowy i ukształtowała sposób w jaki producenci tworzyli EDM. Podczas gdy w dzisiejszym świecie samplingu i sekwencjonowania jest wielu innych graczy, Akai Professional kontynuuje torowanie drogi nowymi i innowacyjnymi technologiami.

Historia

Wszystko zaczęło się w 1986 roku, kiedy to Akai Professional wypuścił S900, 12-bitowy, 8-nutowy sampler polifoniczny, który zmienił podejście producentów do projektowania dźwięku. Teraz łatwo było przesłać własne próbki i stworzyć z nich grywalne instrumenty, a sampler klawiaturowy X7000 wydany później w tym samym roku jeszcze bardziej to ułatwił. Seria S nadal ewoluowała i rozwijała się dobrze w latach 90-tych, a każdy nowy model sprawił, że próbkowanie stało się jeszcze bardziej dostępne.

Seria MPC

Podczas gdy seria S mogła zrewolucjonizować świat samplowania dla muzyki bardziej mainstreamowej, seria MPC (Music Production Center) dała początek zupełnie nowym gatunkom muzyki elektronicznej. Kiedy MPC60 po raz pierwszy pojawił się na rynku w 1988 roku, muzyka elektroniczna zmieniła się na zawsze. Ten przystępny cenowo sampler (zaprojektowany w dużej części przez Rogera Linna) zawierał rewolucyjny 16-padowy układ i sekwencer zorientowany na groove, który zapewniał nietradycyjnym producentom muzycznym – głównie artystom hip-hop/rap – wygodny sposób tworzenia bitów.

MIDI

W tym samym czasie, potężne sekwencery wczesnych modeli MPC mogły również obsługiwać liniowe pisanie tekstów piosenek. To szybko uczyniło z nich branżowy standard dla tworzenia muzyki opartej na MIDI, przyjęty przez każdego producenta muzyki elektronicznej i stanowił tło dla takich gatunków jak house i trance, jak również szerokiej gamy gatunków EDM. Wraz z rozwojem linii MPC, ta zdolność próbkowania poszerzyła się, by zastąpić ją dopiero wraz z pojawieniem się sekwencjonowania komputerowego.

Czasy obecne

Podczas gdy linia MPC ewoluuje nawet do dziś, Akai Professional nie zatrzymała się w tym miejscu. Byli jednymi z pierwszych, którzy zaspokoili pojawiający się rynek komputerowej produkcji beat- i groove, z ich bardzo popularną linią APC, której nadal używa wielu artystów. Dziś kontrolery Akai’s MIDI obejmują szeroki zakres modeli opartych na padach, klawiaturach i sprzęcie DJ’owym, między innymi. Ich jakość i innowacyjność nadal sprawiają, że są one popularnym wyborem wśród muzyków elektronicznych.