10 rzeczy, o których nie wiedziałeś, że RØDECaster Pro może zrobić

RØDECaster Pro ewoluował wiele razy od czasu swojej premiery w 2018 roku, z aktualizacjami oprogramowania wprowadzającymi mnóstwo przydatnych funkcji, które jeszcze bardziej ułatwiają tworzenie niesamowicie brzmiących podcastów. Przy tak wielu dostępnych funkcjach może być trudno śledzić, czym są i co robią. Poniżej przedstawimy 10 rzeczy o których nie wiedziałeś, że Twój RØDECaster Pro może zrobić.

1. Tryb PRODUCER

Czasami podczas nagrywania podcastu musisz przygotować gościa, zanim wprowadzisz go do transmisji na żywo. Zazwyczaj wiąże się to z rozmową, która planuje wejście gościa do Twojego programu, co jest ważne, ale nieszczególnie interesujące dla Twoich słuchaczy. Z tego powodu RØDECaster Pro posiada tryb „Producer Mode”. Można go aktywować poprzez naciśnięcie przycisków solo i mute dla kanału głównego i każdego innego kanału, który chcesz przygotować, w tym kanałów smartfona, Bluetooth i USB. Ikony dla każdego kanału włączonego w „Tryb PRODUCER” zmienią kolor na żółty na ekranie dotykowym. Następnie można podkręcić fadery dla każdego kanału uczestniczącego w rozmowie w „Trybie PRODUCER”, umożliwiając każdemu z gości na tych kanałach komunikację bez nagrywania dźwięku.

2. Ducking

Podcasting jest często chaotyczną i ruchliwą formą mediów, z wieloma różnymi gośćmi i dźwiękami wplatającymi się i wyplatającymi z jednego odcinka. Czasami konieczne jest, aby gospodarz przeciąć się przez zgiełk, i to jest, gdzie „ducking” jest super przydatne. Ducking to rodzaj procesora, który skutecznie zmniejsza głośność jednego sygnału dźwiękowego, gdy pojawia się inny sygnał dźwiękowy. Po aktywacji na RØDECaster Pro, ducking tymczasowo zmniejszy głośność wszystkich kanałów za każdym razem, gdy „gospodarz” przemówi na kanale 1. Oznacza to, że gospodarz będzie zawsze wyraźnie słyszalny ponad resztą podcastu, bez względu na to, jak bardzo będzie zajęty. Aby włączyć ducking, po prostu przejdź do: 'Ustawienia’ > 'Zaawansowane’ > 'Audio’ > 'Przetwarzanie’ i nacisnąć 'Ducking’.

3. USB Mix-Minus

Czy kiedykolwiek byłeś na spotkaniu Zoom i Ty lub inne osoby biorące udział w rozmowie słyszeliście echo ich głosu? Może to być bardzo rozpraszające i nie jest to coś, co chcesz, aby było słyszalne w Twoim podcaście, jeśli nagrywasz zdalnych rozmówców przez USB. Na szczęście można to bardzo łatwo zniwelować w RØDECaster Pro za pomocą funkcji zwanej „USB mix-minus”. Po jej aktywacji podczas korzystania z kanału USB w celu wprowadzenia zdalnego rozmówcy, RØDECaster Pro wyłączy dźwięk powracający do Twojej aplikacji komunikacyjnej, dzięki czemu uzyskasz krystalicznie czystą, pozbawioną echa komunikację między Tobą a Twoim gościem (lub gośćmi). Aby aktywować funkcję USB mix-minus, po prostu przejdź do: 'Settings’ > 'Advanced’ > 'Audio’ > 'Processing’ i naciśnij 'USB Mix-Minus’. Pozostałe kanały komunikacyjne RØDECaster Pro (Bluetooth i smartfon) automatycznie zastosują mix-minus do sygnału, więc nie musisz się martwić o włączanie tej funkcji, aby zapewnić rozmowy bez echa.

4. Mierniki Broadcast Meters

Domyślne mierniki poziomu na ekranie głównym RØDECaster Pro zostały zaprojektowane tak, aby były bardzo łatwe w interpretacji, ale dla tych, którzy chcą uzyskać bardziej szczegółowe informacje, można użyć trybu 'Broadcast Meters Mode’. Po jego włączeniu, wszystkie mierniki na ekranie głównym będą wyświetlane ze znacznikami dBFS; bardzo przydatne, gdy musisz precyzyjnie ocenić, przy jakim poziomie kanał osiąga szczyt. Aby włączyć tryb 'Broadcast Meters Mode’, wystarczy przejść do: 'Ustawienia’ > 'Zaawansowane’ > 'Audio’ > 'Operacje’ i nacisnąć 'Broadcast Meters’.

5. Zapisz/ładuj programy

RØDECaster Pro jest używany we wszystkich rodzajach środowisk, w tym w studiach podcastowych, placówkach dydaktycznych i studiach produkcyjnych. Może to często oznaczać, że ten sam RØDECaster Pro jest używany przez wiele osób do tworzenia zupełnie różnych podcastów. Dlatego też wprowadziliśmy funkcję, która pozwala na zapisanie migawki wszystkich ustawień, które można zapisać i ponownie załadować w dowolnym momencie w przyszłości.

Funkcja ta jest dostępna tylko z poziomu Companion App, gdy Twój RØDECaster Pro jest podłączony. Aby zapisać lub załadować 'show’, po prostu przejdź do 'File’ > 'Save Show’, aby zapisać preset, lub 'Load Show’, aby załadować wstępnie zapisane ustawienia do swojego RØDECaster Pro.

6. Sound Pad „Record” i „Overdub”

Ładowanie dźwięków do RØDECaster Pro jest tak proste, jak przeciąganie i upuszczanie dźwięku z komputera do Companion App, ale co z tworzeniem własnych dźwięków na samym RØDECaster Pro? Istnieją dwa różne sposoby, aby to zrobić. Po pierwsze, możesz po prostu nagrać dźwięk z dowolnego padu dźwiękowego, wchodząc do menu padów dźwiękowych, wybierając pad, który chcesz zastąpić, naciskając 'Record’, a następnie naciskając czerwony przycisk nagrywania.

Teraz każdy dźwięk płynący przez RØDECaster Pro zostanie nagrany na ten pad dźwiękowy, niezależnie od tego, czy jest to Twój głos na jednym z kanałów mikrofonowych, czy muzyka z kanału USB. Jest jeszcze jedno poręczne narzędzie do tworzenia jeszcze bardziej interesujących własnych dźwięków – 'Overdub Mode’. Po aktywacji tego trybu, dźwięk nagrany na sound padzie zostanie nałożony na istniejący dźwięk, umożliwiając tworzenie wielowarstwowych dźwięków dla intro i outro, lub jingli reklamowych. Aby włączyć tę funkcję, po prostu dotknij 'Overdub’ w 'Trybie nagrywania’.

7. Szybka nawigacja po menu

Często podczas konfigurowania RØDECaster Pro, będziesz wchodził i wychodził z menu i zmieniał wiele różnych ustawień, co może spowolnić proces konfiguracji. Przeciągając ekran dotykowy od dołu do góry, możesz szybko przejść do ekranu głównego. To samo działa odwrotnie: przeciągnięcie z góry na dół przeniesie Cię z powrotem do ekranu menu, które wcześniej przeglądałeś. Może to być szczególnie przydatne podczas przełączania się z ekranu głównego do ekranu głównego w celu sprawdzenia poziomów dźwięku podczas konfiguracji.

8. Wzmocnienie słuchawek

Podcasterzy używają wielu różnych rodzajów słuchawek, od dousznych po studyjne o wysokiej impedancji, niektóre z nich wymagają większej głośności, aby osiągnąć odpowiedni poziom do monitorowania. Jeśli zauważysz, że podczas podcastowania musisz podnieść poziom głośności słuchawek, spróbuj użyć funkcji headphone boost. Aby to aktywować, przejdź do „Ustawienia” > „Zaawansowane” > „Słuchawki” i stuknij w „Zwiększ głośność słuchawek”.

Zanim to zrobisz, pamiętaj, aby zmniejszyć wszystkie pokrętła głośności słuchawek, a następnie stopniowo je zwiększać, aż do osiągnięcia przyzwoitego poziomu, aby uniknąć uszkodzenia uszu Twoich lub Twoich gości (pamiętaj, że wzmocnienie słuchawek ma wpływ na wszystkie wyjścia słuchawkowe).

9. Tryb edycji efektów za pomocą aplikacji Companion App

Czy wiesz, że możesz uzyskać dostęp do zaawansowanych efektów i procesorów RØDECaster Pro z aplikacji Companion App, jak również z samego urządzenia? Po prostu podłącz swój RØDECaster Pro do komputera, otwórz Companion App, przejdź do 'File’ > 'Open Effects Editor’ i włącz 'Effects Edit Mode’. Poza zwykłymi ustawieniami, które można znaleźć w RØDECaster Pro, Companion App oferuje kilka dodatkowych elementów sterujących:

  • Kompresory są wyposażone w wizualne wykresy, aby pokazać efekty w czasie
  • Dodatkowa funkcja „Set to Default”
  • Strzałki pozwalające na precyzyjne zmiany parametrów

10. Kompresor Master

Jeśli kiedykolwiek słuchałeś najlepszego podcastu, być może zauważyłeś, że ma on gładką i spójną jakość, która nadaje mu profesjonalną przewagę. Jest to często zasługa kompresora zastosowanego na wszystkich kanałach podcastu, który pomaga skleić cały dźwięk w całość.
Każdy kanał w RØDECaster Pro ma swój własny, indywidualny kompresor, ale jest też kompresor główny, który jest ostatnim procesorem w łańcuchu sygnałowym, zanim dźwięk trafi na wyjście.

Włączenie głównego kompresora wymaga włączenia trybu edycji efektów (’Settings’ > 'Advanced’ > 'Audio’ > 'Processing’). Po włączeniu, przejdź do „Settings” > „Channels” i wybierz „Master Compressor”. Powinien to być bardzo subtelny efekt. Jeśli zostanie użyty prawidłowo, sklei wszystkie elementy Twojego podcastu i nada mu zrównoważone, równe brzmienie.