Legendarny Shure SM58

Krótka historia firmy Shure

Wszystko zaczęło się w Stanach Zjednoczonych, w Illnois. Firmę Shure założył w 1925 roku Sidney Shure zajmując się początkowo sprzedażą zestawów do montażu radioodbiorników. Dziś w ofercie firmy Shure można znaleźć legendarne mikrofony dynamiczne, mikrofony studyjne, interfejsy audio, słuchawki, słuchawki DJ, systemy bezprzewodowe, a także igły i wkładki gramofonowe. Najpopularniejsze produkty marki to mikrofon Shure Beta 58a, spopularyzowany przez Elvisa Presleya Shure 55SH oraz najpopularniejszy na świecie mikrofon dynamiczny – Shure SM58.

Założyciel firmy, Sydney Shure

Kilka najważniejszych faktów o Shure SM58 – najpopularniejszym mikrofonie świata.

  • Shure SM58 początkowo został zaprojektowany z myślą o pracy w studiu telewizyjnym
  • W środku znajdziemy ten sam przetwornik co w Shure SM57
  • Shure SM58 to najlepiej sprzedający się mikrofon wokalny na świecie
  • Shure SM58 obchodził niedawno 50 urodziny – mikrofon jest produkowany od 1966 roku
  • Fanami mikrofonu Shure SM58 są takie ikony świata muzyki jak Henry Rollins, Iggy Pop, Sheryl Crow, Buddy Guy, John Popper, Demi Lovato czy Patti Smith

Patti Smith

Buddy Guy

Demi Lovato

Potomek Shure’a 565

SM58 jest bezpośrednim potomkiem Shure 565 – pierwszym mikrofonem wyposażonym w „grill” Unisphere® , który od tego czasu stał się standardowym kształtem kratki dla mikrofonów wokalnych na żywo. Do czasu Woodstocku w 1969 roku, 565 został zakorzeniony w społeczności live sound jako najlepszy wybór na wokalny mikrofon.

Ewoluował również styl wokalistów. Przed opracowaniem mikrofonu wokalnego do ręki, piosenkarze stali za mikrofonem zamontowanym na podstawie. Shure 565 dał wokalistom swobodę poruszania się po scenie, ale to stworzyło nowe zagrożenia związane ze sprzężeniem zwrotnym i obsługą hałasu.

Innowacja

Inżynierowie rozwiązali ten problem stosując kardioidalną charakterystykę kierunkową mikrofonu dodając tym samym zdolność dużego zabezpieczenia przed wystąpieniem sprzężenia akustycznego, oraz przełomowemu, umieszczonemu w środku uchwytowi przeciwwstrząsowemu. Ta innowacyjna technologia wyeliminowała te problemy.

Teraz wokalista może w pełni skupić się na relacji z fanami bez obaw o działanie mikrofonu. Ponadto, specjalnie kształtowana charakterystyka częstotliwości oraz ergonomiczny uchwyt sprawiły, że Shure SM58 świetnie uzupełniał wokalne zdolności artysty.

Zobacz film na 50-lecie mikrofonu Shure SM58

Mikrofon Shure SM58 oraz inne znane mikrofony dynamiczne, mikrofony studyjne, słuchawki, słuchawki DJ oraz systemy bezprzewodowe znajdziesz w naszej ofercie: