Aktywne zwrotnice

Aktywna zwrotnica pracująca na niskich poziomach sygnału.

Elektroniczne zwrotnice audio umożliwiają podział sygnału audio na oddzielne pasma częstotliwości, które mogą być oddzielnie kierowane do poszczególnych wzmacniaczy mocy, a następnie podłączane do konkretnych przetworników zoptymalizowanych dla danego pasma częstotliwości.

Aktywne zwrotnice występują zarówno w wersji cyfrowej, jak i analogowej. Cyfrowe zwrotnice aktywne Genelec obejmują dodatkowe przetwarzanie sygnału, takie jak ochrona przetwornika, delay i korekcja.

Analogowe filtry aktywnej zwrotnicy Genelec zawierają elementy elektroniczne, które pracują na niskich poziomach sygnału, odpowiednich dla wejść wzmacniacza mocy. Jest to kontrast w stosunku do zwrotnic pasywnych, które pracują przy wysokich poziomach sygnału na wyjściach wzmacniacza, mając do czynienia z wysokimi natężeniami prądu i w niektórych przypadkach wysokimi napięciami.

W typowym 2-drożnym systemie aktywna zwrotnica wymaga zastosowania dwóch wzmacniaczy mocy – jednego dla głośnika niskotonowego i jednego dla głośnika wysokotonowego.

Konstrukcja aktywnej zwrotnicy oferuje wiele korzyści:

  • Pasmo przenoszenia częstotliwości staje się niezależne od wszelkich zmian dynamicznych w charakterystyce elektrycznej przetwornika lub poziomu przetwornika.
  • Istnieje zwiększona elastyczność i precyzja regulacji i dostrajania każdej częstotliwości wyjściowej w zależności od zastosowanych przetworników.
  • Każdy przetwornik posiada własne przetwarzanie sygnału i wzmacniacz mocy. Dzięki temu każdy przetwornik jest izolowany od sygnałów obsługiwanych przez inne przetworniki, co zmniejsza zniekształcenia intermodulacyjne i problemy z przesterowaniem.
  • Możliwość kompensacji różnic w czułości pomiędzy przetwornikami.
  • Możliwość kompensacji anomalii w zakresie częstotliwości i reakcji fazowej związanych z charakterystyką przetwornika w zakładanym paśmie przepustowości.

Płaska odpowiedź częstotliwościowa wysokiej jakości aktywnego głośnika jest wynikiem połączonego efektu reakcji filtra zwrotnicy, wzmacniacza mocy i przetwornika w obudowie głośnika.

Zastosowanie aktywnego podejścia umożliwia regulację pasma przenoszenia i optymalizację pełnego systemu głośnikowego, umieszczonego w różnych środowiskach pokojowych, bez konieczności stosowania drogich zewnętrznych korektorów. Rezultatem końcowym jest prostszy, bardziej niezawodny, wydajny, spójny i precyzyjny aktywny system głośnikowy.