#zostanwdomu z Music Center

Sprawdziliście już fejsbuka i instagramy do samego końca? Mury z papieru postawione? Nerwowo sprawdzacie czy z lodówki nic samo nie wychodzi? Jeśli nie możecie się skupić, to mamy dla Ciebie kilka sposobów jak odpowiednio spożytkować czas w trakcie kwarantanny.

Aby pomóc w walce z nudą Moog udostępnił za darmo swoją oficjalną emulację Minimooga Model D na iOS. Wygląda jak Minimoog, brzmi jak Minimoog i może być zawsze pod ręką. Do tej pory za ich najpopularniejszy syntezator w wersji na iPhone’a i iPada musieliście zapłacić 14,99 dolarów – chwilowo możecie go pobrać Apple App Store’a bez opłat, więc do dzieła!

Kolejną firmą, która chce nam pomóc zająć głowę w kreatywny sposób to Korg z ich dynamicznym syntezatorem frazowym, czyli iKaossilatorem.
Przyjemna, prosta aplikacja pracująca na loopach, to dobry start do tworzenia nowego utworu wyłącznie przesuwając kciukiem po ekranie – prosta recepta jak zamienić prokrastynację w muzykę.

iKaossilator możesz pobrać na iOSa z Apple App Store’a (za darmo do 31 marca) lub na Androida z Google Play Store (za darmo do 20 marca).

Kolejny sposób to… samoedukacja. Żyjemy w dobie najłatwiejszego dostępu do wiedzy w historii ludzkości. Chcesz upiec chleb? Wpisz odpowiednią frazę w wyszukiwarce. Nie wiesz jak włożyć tusz do drukarki? Wpisz w Youtube. Tak samo to wygląda z tworzeniem muzyki – teraz znajdziesz wszystko od najbardziej elementarnych zagadnień, przez różne triki, po filmy gdzie profesjonaliści pokazują jak stworzyli, wyprodukowali i zmiksowali hity, które słyszysz w radiu.

W ramach tego zaproponuję kilka miejsc, dzięki którym Twoja wiedza może wzrosnąć.

  1. Tape Op Magazine – muzyczny magazyn wydawany od 24 lat, w którym znajdziecie informacje zza kulis dzięki wywiadom z muzykami i realizatorami z samego topu – w ostanim roku byli to m.in. Jamie Lidell, Jeff Bhasker, Jimmy Douglass, Brendan Perry z Dead Can Dance, czy Greg Kurstin. Każda z tych postaci ma wspaniałe muzyczne bio, które warto sprawdzić. Magazyn można subskrybować za darmo, aby otrzymywać kolejne numery, dużą część artykułów można sprawdzić od razu na stronie magazynu tapeop.com.
  2. Waves.com – jeden z najpopularniejszych producentów wtyczek posiada swój dział z webinarami, gdzie można zobaczyć jak pracować z wtyczkami i podejrzeć jak robią to profesjonaliści i to niezależnie od gatunku. Od instrukcji miksowania wokali i brzmienia symulacji wzmacniaczy gitarowych, przez sound design, po strojenie wokali. Wszystko oczywiście pokazane na ich wtyczkach, ale często to po prostu „tips & tricks”, które zadziałają również na stockowych wtyczkach, które masz w swoim programie DAW.
  3. Attack Magazine – jeśli zajmujesz się muzyką elektroniczną (czyli w sumie każdym podgatunkiem muzyki popularnej) w dziale Technique znajdziesz dekonstrukcje podstaw elementów różnych gatunków i może Ci to pomóć w zrozumieniu zasad jakimi się rządzą, żeby potem móc je w pełni świadomie łamać – programowanie bębnów, sound design, a nawet rozłożone pełne aranżacje klasyków muzyki klubowej.
  4. Rzeczą nad którą warto codziennie pracować niezależnie na jakim jesteś etapie kariery to teoria muzyki i kształcenie słuchu. Na stronie MusicTheory.net możesz znaleźć ćwiczenia, które pomogą Ci z poprawnym czytaniem nut, budową skal i akordów (na klawiaturze fortepianowej oraz na gitarze), oraz rozpoznawaniem dźwięków.

A jeśli chcesz po prostu stracić trochę czasu i po prostu lubisz patrzeć na sprzęt, to zerknij na https://fuckyeahstudioporn.tumblr.com

Niezależnie jednak od tego czy samemu tworzysz muzykę czy nie – pamiętaj, żeby wspierać swoich ulubionych artystów kupując ich płyty, merch lub bilety na koncerty… nawet jeśli koncert chwilowo został odwołany, to nie zwracaj biletów, jeśli nie musisz! Gdy sytuacja się ustabilizuje pojawią się nowe daty i będzie możliwość zobaczyć Twoich ulubionych muzyków na żywo!

Adrian
Music Center Team