Technologia Minimum Diffraction Enclosure (MDE™)

Obudowa o minimalnej dyfrakcji (MDE™) do reprodukcji wiernego dźwięku.

Częstym problemem w przypadku standardowych głośników wolnostojących jest to, że nieciągłości przedniej przegrody powodują dyfrakcje, a ostre narożniki głośnika działają jako źródła wtórne poprzez odbicia.

W celu wyrównania charakterystyki częstotliwościowej i charakterystyki energetycznej wolnostojących systemów głośnikowych Genelec zaprojektował wysoce innowacyjną obudowę zoptymalizowaną pod kątem dopasowania do właściwości przetworników monitorów, z zaokrąglonymi krawędziami oraz delikatnie wygiętymi krawędziami przednimi i bocznymi. Poza osiągnięciem niezrównanie gładkiego pasma przenoszenia, obudowa o minimalnym współczynniku dyfrakcji daje znakomite właściwości obrazowania sceny dźwiękowej.

Aby osiągnąć tak gładką i elegancko zakrzywioną powierzchnię obudowy, zmniejszyć zewnętrzne wymiary obudowy, maksymalizując jednocześnie wewnętrzną objętość dla poprawy sprawności w zakresie niskich częstotliwości, zaprojektowaliśmy obudowę wykonaną z odlewanego ciśnieniowo aluminium. Aluminium jest lekkie, sztywne i bardzo łatwe do stłumienia, aby uzyskać „martwą” strukturę. Ściany obudowy mogą być dość cienkie, zapewniając jednocześnie dobre ekranowanie EMC i doskonały radiator dla wzmacniaczy mocy. Odlewy ciśnieniowe wykonywane są w dwóch częściach, przedniej i tylnej, i są łatwe do oddzielenia w celu zapewnienia potencjalnej obsługi serwisowej.

Falowód DCW został zintegrowany w aluminiowej obudowie MDE, aby zapewnić lepszą kontrolę kierunkowości głośnika. Zasadniczo, granica niskiej częstotliwości dla zachowania stałej kierunkowości jest określana przez wielkość falowodu. Im większa powierzchnia tym lepsza kontrola. Przy bardzo kontrolowanym promieniowaniu pozaosiowym, okno odsłuchowe staje się spójne, co jest niezwykle istotne w przypadku wielokanałowego monitoringu dźwięku. Kontrolowana kierunkowość redukuje również możliwe odbicia pierwszego rzędu na powierzchniach w pobliżu głośnika, pomagając w zapewnieniu spójnej reprodukcji dźwięku w różnych środowiskach akustycznych. W rzeczywistości cała przednia przegroda jest delikatnie wygięta, a akustycznie przezroczyste kratki stanowią część estetyki obudowy zewnętrznej, doskonale komponując się z różnymi innymi zakrzywionymi powierzchniami.